Joosep Eelmere (Einholm) 1899 - 1959

Prindi

Kaugesõidukapten 
Loigu talu / hüüdnimi Loigu Joosep
Sündis 24.01.1899 Käsmus. Kapten Eduard Eelloo (Einholm) vend. Kaugesõidukapteni kutse omandas Käsmu merekoolis 1919. aastal. Kapten Tallinna Laevaühisuse laevadel. Talvel 1941/42 oli kapteniks Arhangelskis jäässe külmunud endisel Eesti laeval "Osmussaar". 1942 töötas umbes aasta Murmanski sadama kaptenina. Töö seal oli väga pingeline, mis laastas ta tervise ja sealt saadeti tööle Kaug-Itta (A. Pakri, "Rehvitud purjedega, lk. 135). Suri Tallinnas 9.07.1959, maeti 11.07.1959 Metsakalmistule, vana osa kv. 8, 2870 (Kalmistute andmebaas). Peeti omal ajal väga heaks ja kogenud kapteniks.

"Kuid ka "Harjurand" taheti viia venelaste võimu all olevasse Eestisse. 5. septembril otsustas laeva kapten (?Eduard) Eelmere, hoolimata kõigest, viia laev tagasi Eestisse. Kuid ta ei arvestanud seda, et meeskond terves koosseisus oli tema kavatsuse vastu. Meeskonna poolt informeeriti peakonsul Johannes Kaivi õigeaegseltv kapteni kavatsustest. Parajasti sel ajal kui kapten Eduard Eelmere tegi viimaseid ettevalmistusi Eesti poole teele asumiseks, tuli laevale peakonsul Kaivi esindaja, kes tagandas kapten Eelmere tema kohalt ja määras uueks kapteniks esimese tüürimehe Hans Albert Rubeni. VES 3.2.1951"

Märkus.Vendade Eelloo/Eelmerega ei ole kõik selge. Segadust teeb omaaegne "Harjuranna" kapten, kes nii Vaba Eesti Sõna kui ka peakonsul Johannes Kaivi kirjade põhjal on nimetatud Eduard Eelmereks (Kaivi kirjades on küll ilma eesnimeta "kapten Eelmere". Tegemist peaks siiski olema Joosep Eelmerega, kus ajakirjanik on ekslikult lisanud väära eesnime. Peakonsul Kaivi ja ajalehe jutu kohaselt oli kapten "läbi ja lõhki" punane, kes tahtis laeva Venemaale viia, aga Eduard Eellood küll selles patus süüdistada ei saa. Kui lugeda "punase" mehaaniku Hamlet Tiitsu "Lõpetamata logiraamatut", siis seal ta iseloomustab kapten Eduard Eellood põlastavalt, kui "Käsmu kriimu", kes on igati pursuide ja laevaomanike poolel. Samuti ei ole kusagilt leida mil moel Joosep Eelmere sattus 1941/42 Arhangelskosse. Arvan, et sinna ta võis sattuda USA-st mõne liitlaste laevaga.

Air Jordan VII 7 Retro

Talu: 
Inimese perekonnanimi: